بنابراین، فقط یک مهره در قسمت پایینی ستون پنجم باید به بالا جابهجا شده باشد. همچنین نسبت به پسر عموی چینی خود در ردیف بالا به جای دو مهره دارای یک مهره است. چرتکه یک ابزار قدیمی است که برای محاسبه چهار عمل اصلی از آن استفاده میشده است. کار کردن با چرتکه برای کودکان، یک تفریح و یک نوع بازی محسوب می شود. آموزش چرتکه یک نوع بازی ذهنی و جسمی است که علاوه بر سرگرمی، باعث رشد مهارت های شناختی کودک نیز می شود. همانطور که در بالا اشاره شد ، انتخاب و طراحی سؤالات طوری صورت گرفته است که کودکان با مسائل مربوط به زندگی روزمره آشنا می شوند و این نوع طراحی ، آموزش را جذاب تر کرده و در پایداری یادگیری در کودکان نقش به سزائی دارد. آموزش چرتکه ، در کاهش مشکلات ریاضی کودکان بسیار مفید است. موضوعات آموزشی این جلسات به درخواست فراگیر و با نظر استاد مطابق با سرفصلهای آموزش محاسبات ذهنی ریاضی با چرتکه سطح تکمیلی انتخاب میشود.

این روش شامل تمرینات فیزیکی و تعادلی مرتبط با پک چرتک است که به کودکان کمک میکند تا تمرکز، پردازش اطلاعات، حل مسائل و سرعت محاسبات ذهنی خود را بهبود بخشند. چرا آموزش ریاضی مقدّم بر آموزش های دیگر است؟ کودکان با استفاده از آموزش چرتکه می توانند با سرعت بسیار بالایی که پیش از این فقط نابغه ها از توانایی انجام آن بر می آمدند، محاسبات ریاضی را انجام دهند. البته آموزش های نشان داده در کلیپ نیز فقط نمونه ای از آموزش های برنامه می باشند. تصویر بالا فقط نمونه ای از سؤالات موجود در این برنامه می باشند. وقتی می خواهیم غذا بپزیم مثلا می گوییم یک لیوان آب ؛ یک عدد فلفل دلمه ای و بسیاری از کارها و اعمال روزانه ما هستند که ما در آن ها با اعداد سر و کار داریم. به همین دلیل است که به آموزش کودکان هوشمند در خانه تاکید بسیار زیادی داریم.

انجام محاسبات ذهنی ریاضی، محرک قوی برای سلول های مغزی کودک است که باعث افزایش یادگیری، تمرکز، خلاقیت، اعتماد به نفس، بهبود حافظه و بهبود عملکرد ذهنی می شود. اعتقاد بر این است که ۴ الی ۷ سال بهترین سن کودک برای یادگیری مفاهیم جدید میباشد و این سنی است که قدرت فهم مغز، عالی است و میتوان چیزها را برای مدت طولانیتری بخاطر سپرد. در برنامه آموزش ریاضی برای پیش دبستانی ۱ سعی شده است که کودک در محیط واقعی زندگی قرار بگیرد و مثال ها و سؤالاتی که مطرح شده بر این اساس بوده است. و بار دیگر از بچه ها می خواهیم که دسته ای درست کنند که از 2 بزرگتر و از 4 کوچکتر و بعد آن را وسط دسته های دو تایی و چهارتایی قرار دهند.بعد که انجام دادند آنها را تشویق کرده و از بین کارت ها ی اعداد کارت شماره 3 را بیرون آورده و بین 2 و 4 نصب می کنیم. وصل کردن نقاط، یافتن شباهت ها و تفاوت ها، کامل کردن اشکال، ارتباط تصاویر با یکدیگر، یافتن جزئی از کل یک تصویر، حل کردن مازهای ساده، دسته بندی کردن اشیاء شبیه به هم، شمردن اعداد و … از طریق تشویق کودک به استفاده از تصاویر به عنوان تجزیه و تحلیل اساسی، مغز نه تنها سرعت در تجزیه و تحلیل را افزایش میدهد بلکه درجه سختی را نیز کاهش میدهد.

تصاویر و الگوها میتوانند جایگزین مناسبی برای اشیا باشند. چرتکه یک ابزار محاسباتی است که از گذشته تا کنون برای انجام 4 عمل اصلی ریاضی استفاد میشود. خرید این برنامه بسیار راحت است. چگونه این برنامه را خرید کنیم؟ یک نمونه از سؤالات این برنامه را می توانید در زیر ببینید. برای آشنایی بیشتر با انواع سؤالات و آموزش های موجود در برنامه آموزشی ریاضی برای گروه سنی پیش دبستانی می توانید کلیپ زیر را تماشا نمایید. درک عدد خود شامل حوزه های مختلف از جمله موارد ذکر شده در زیر است که همه این مباحث به صورت سلسله مراتبی و با توجه به مراحل رشد شناختی کودک در قالب بازی، نمایش خلاق، شعر و قصه در iMaths ارائه شده است. تکرار کلید فهمیدن است. مراحل قبل را با رسم شکل تکرار می کنیم. ابتدا شمارش اعداد 1 تا 10 را شروع کرده و سپس تا 20 و اعداد بالاتر با ان ها کار کنید ، به خاطر داشته باشید که این مورد می تواند زمان ببرد و در طول تکرار در ذهن کودک دلبند شما جا بیوفتد ، چس صبر داشته باشید از انجام این موضوع ناامید نشوید.

نوشتار فارسی کاملا منطبق با کتابهای ریاضی و درسی و تحصیلی بچه هاست و وقتی بچه ها تکنیک محاسبه رو در چرتکه یاد میگیرند و به سراغ کتابهای مدرسه میرن، چون همان شکل عدد در کتابهای مدرسه هم وجود داره، خواه ناخواه از مهارت چرتکه شون در روند تحصیلی و درسی مدرسه استفاده میکنند و همین موضوع باعث میشه که حتی بعد از اتمام دوره های چرتکه، روشهای محاسبات ذهنی با چرتکه رو فراموش نکنند چون دائما در مدرسه از این روشها استفاده میشه. مفهوم : رابطه ها ،مثال ،بچه ها دو به دو روبروی هم می ایستند ،یکی آینه می شود یکی بچه ،بچه روبه آینه می ایستد .هر کاری که بچه می کند ،آینه هم باید سریع همان کار را بکند ،مثلاً بچه موهایش را شانه می کند ،می خندد،گوش خود را می کشد وشکلک در می آورد وآینه همان کار را انجام می دهد ،اگر آینه بخندد یا حرکت اضافی انجام دهد ،بازی را باخته وباید جایش را با دیگری عوض کند .باهم بخوانیم (مربی وکودک ) وقتی روبروی یه آینه می شینم ،گربه کوچولویی در آینه می بینم ،من که میو می کنم ،میو میو می خونه ،گربه توی آینه ،خیلی به من می مونه .

دیگران تا زمانی که به آنها اجازه ندهید اشیا فیزیکی را بشمارند، مفهوم ریاضی را نمی گیرند. ضرب و تقسیم را هم میتوان مثل دو مفهوم قبل، به سادگی به کودکان آموزش داد. در حل مساله ریاضی، کودکان عملکرد بهتری داشته اند. همچنین، یادگیری ریاضیات به افزایش خلاقیت و تفکر انتقادی کودکان کمک میکند و آنها را برای حل مسائل و مشکلات پیش رو، بهتر آماده میکند. در کنار آن چابکی کودک را توسعه میدهد، یادگیری را معنادار و انگیزه کودک برای تلاش تا رسیدن به راهحل را تقویت میکند. استفاده از تکنولوژی جدیدی که منجر به پرورش ذهن شود و همچنین ارائه آموزشهای جدیدی که کودکان بتوانند بیشتر از ظرفیت مغز و توانمندی شخصی خود استفاده کنند از جمله انتظاراتی است که می توان با توسعه آموزش محاسبات ذهنی به آنرا محقق کرد. آموزش ریاضی در این دوره از طریق بازیها، فعالیتها، پروژهها و بهعنوان بخشی از زندگی روزمره مورد نظر است. در روشهایی مانند مونته سوری، های اسکوپ، رجیو امیلیا و والدورف نقش مربی بهعنوان تسهیلکننده و ارائهدهنده متون مورد نظر است. این آموزش برای گروه سنی 5 تا 6 سال که پایه پیش دبستانی 1 هستند طراحی شده است اما محدودیتی در استفاده از این برنامه نیست و حتی بچه های کمتر از 5 سال یا حتی بیشتر از 6 سال هم می توانند از این برنامه استفاده کنند.

کتاب برای گروه سنی الف مناسب می باشد. در دوران طفولیت یا نوپایی میتوان به کودکان فرصتهایی برای مهارتهای پیش ریاضی ساده از طریق کتابها یا اسباببازیهای شکلی، فراهم کرد. شما میتوانید در این مرحله از فلش کارتهای ریاضی که در بازار موجود است نیز استفاده کنید. میزان اضطراب در کودکان کاهش یافته است. حل محاسبات ریاضی در کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس، خود باوری، ارتقاء تفکر بصری، توانایی مقابله با مشکل، خلاقیت، تمرکز و افزایش استقامت ذهنی می شود. افزایش هوش منطقی-ریاضی، باعث توانمندی کودک در حل مسائل ریاضی، قابلیت های استدلال، تفکر و حل مساله می شود. فرد خلاق معمولاً به کسی گفته می شود که برای هر وظیفه و مسأله ای راه حل های ابتکاری و منطقی متعددی پیدا می کند. دوران کودکی بدون شک مهم ترین دورانی است که در آن افراد از نظر عاطفی، ذهنی، جسمی و اجتماعی رشد پیدا می کنند. با تمرین و تکرار، کودکان می توانند توانایی محاسبه اعداد بزرگتر را نیز پیدا کنند.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد چگونه بچه ها را به ریاضی علاقه مند کنیم لطفا از سایت ما دیدن کنید.