رانندگی در سربالایی کار سختی است. هر چه شیب تندتر باشد، کار راننده دشوارتر است. فقط یک موتور قدرتمند می تواند در هنگام رانندگی در سربالایی تفاوت ایجاد کند. زیرا هنگام بالا رفتن از تپه، موتور بیش از هر قسمت دیگری درگیر است و تنها خودروهایی با موتور قدرتمند قادر به انجام این کار هستند. توجه داشته باشید که مشکلات مربوط به قطعات خودرو که در تلاش برای بالا رفتن از تپه هستند، فشار بیشتری نسبت به معمول به موتور وارد می کند. در نتیجه برای جلوگیری از این مشکل علاوه بر داشتن موتور قوی باید از سالم بودن قطعات خودرو نیز اطمینان حاصل کنید. در این مقاله  از پارت نیوز به مشکلاتی می پردازیم که می تواند باعث از دست دادن برق خودرو در هنگام سربالایی شود.

ده دلیل برای رانندگی نکردن با کامیون

ده دلیلی که باعث می شود خودرو هنگام رانندگی در سربالایی قدرت خود را از دست بدهد این ده دلیل به عامل خاصی بستگی ندارد و می تواند در هر خودرویی رخ دهد. دلایل به شرح زیر است:

1. شکستگی سوپاپ سوخت

مخزن سوخت شکسته

یکی از دلایلی که ممکن است  خودرو هنگام رانندگی در سربالایی مشکل ایجاد کند، فیلتر بنزین معیوب است. در واقع آلودگی و بی کیفیتی مواد فیلتر به همراه آسیب آن ممکن است باعث کاهش عملکرد خودرو در هنگام صعود شود. وجود این مشکلات در فیلتر باعث سرازیر شدن ناخالصی های موجود در سوخت به داخل موتور می شود که یکی از عوامل موثر بر عملکرد خودرو است.

برای جلوگیری از این مشکل باید به طور مرتب فیلتر بنزین خودرو خود را چک کنید و در صورت آسیب دیدگی آن را تعویض کنید. در صورت عدم مراقبت، فیلتر بنزین ممکن است با بنزین مسدود شود و در باک بنزین رسوب کند. هنگامی که این انسداد رخ می دهد، جریان سوخت محدود می شود و در نتیجه صعود با مشکل مواجه می شود.

2. نخ گاز را آزاد کنید

یک سیم شل می تواند از ورود هوا به داخل سیلندر جلوگیری کند. این مشکل باعث اختلال در عملکرد موتور خودرو می شود. توصیه می شود خطوط گاز خودرو را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بروز مشکل اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

آزاد کردن کابل گاز

اگر می خواهید خودروی خود را تیونینگ کنید، فروشگاه اگزوز سادات بهترین انتخاب برای تیونینگ خودرو است

3. دودکش مسدود شده است

مشکلات مبدل کاتالیزوری و سیستم اگزوز می تواند مانع از کارکرد موتور خودرو شود. مبدل گیر کرده یکی دیگر از دلایل کمبود برق خودرو در بالا است. این مشکل باعث می شود که هوای کثیف در محفظه باقی بماند و عملکرد موتور را مختل کند.

گرفتگی اگزوز نیز می تواند باعث باقی ماندن هوای کثیف در موتور شود. انسداد یکی از فیلترها می تواند باعث از دست دادن برق یا کاهش سرعت خودرو در هنگام شتاب گیری شود. توصیه می شود برای جلوگیری از این مشکل از مسدود نشدن لوله های خودرو اطمینان حاصل کنید. زیرا این مشکل هنگام رانندگی در جاده های صاف خود را نشان نمی دهد. اگر این خطا در هنگام رانندگی در سربالایی رخ دهد، به موتور فشار وارد می کند و به آن آسیب می رساند.

با تمیز کردن اگزوز، انسداد برطرف شده و هوای کثیف ذخیره شده از بین می رود. اگر درصد مسدودی بالا باشد، دانلود قدیمی را می توان با دانلود جدید جایگزین کرد. انسداد خروجی یک مشکل مهم است. زیرا در صورت وجود این مشکل احتمال آتش سوزی وجود دارد. پس در صورت بروز این مشکل بهتر است هر چه سریعتر آن را برطرف کنید.

4. گرفتگی یا خرابی فیلتر هوا

فیلتر هوای خودرو ممکن است دلیل پایین بودن انتهای بالا باشد. در حالت عادی فیلتر از ورود گرد و غبار و کثیفی به داخل موتور جلوگیری می کند. فیلتر هوا مسدود یا آسیب دیده می تواند باعث آسیب جدی به موتور شود.

گرفتگی و خرابی فیلتر هوا یکی دیگر از دلایلی است که می تواند قدرت خودرو را کاهش دهد. وظیفه این قطعه جلوگیری از ورود گرد و غبار و کثیفی به داخل موتور است. اگر فیلتر هوا آسیب دید، فورا آن را تعمیر کنید. زیرا این مشکل می تواند آسیب جدی به موتور خودرو وارد کند.

این قطعه و همچنین سایر قطعات فنی ممکن است از کار بیفتد یا دسترسی هوا به فیلتر را مسدود کند این سیستم تعلیق فشار زیادی به موتور خودرو وارد می کند برای رفع این مشکل کافی است فیلتر خود را تعمیر یا تعویض کنید

اگر هوای تمیز و سالم از طریق فیلتر وارد محفظه شود، مشکلی در بالا رفتن از ماشین وجود نخواهد داشت. در نتیجه داشتن فیلتر سالم یکی از مهم ترین شرایط بالا رفتن است.

فیلتر کوچک

5. نشت خلاء

اگر نشتی به درستی انجام نشود، خودرو به درستی کار نمی کند و هوا بدون اندازه گیری وارد منیفولد می شود. برای اطمینان از اینکه نشتی خلاء به درستی کار می کند، فقط یک تست دود انجام دهید.

6. کویل جرقه زنی

سیم پیچ احتراق ولتاژ پایین باتری را به ولتاژ بالا تبدیل می کند. کویل ها و سیم های جرقه زنی پس از مدتی فرسوده می شوند و به عنوان محافظ عمل نمی کنند. یک سیم پیچ فرسوده می تواند باعث اختلال در عملکرد شود.

7. خرابی شمع های خودرو

شمع های خودرو از آن دسته قطعاتی هستند که به سرعت فرسوده می شوند و پس از مدتی نیاز به تعویض دارند. وظیفه شمع ایجاد جرقه لازم در محفظه موتور است. آسیب دیدن این قطعه به دلیل نزدیکی به گرما می تواند باعث خرابی موتور شود. پس از آسیب دیدن شمع، انفجار در موتور به اندازه کافی قوی نخواهد بود. در این میان، الکتریسیته تنها زمانی تولید می شود که احتراق کامل شود. احتراق کامل در درجه اول به یک انفجار شدید بستگی دارد. این مشکل می تواند قدرت خودرو را در تپه به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

8. خرابی سوپاپ.

از دیگر عواملی که می تواند باعث کاهش سرعت خودرو شود، می توان به سایش سوپاپ ها اشاره کرد. مشکلات رینگ پیستون یا سوپاپ ها می تواند باعث ورود سوخت و هوا از سوراخ های زیرین به سیلندر شود. در نتیجه، احتراق موتور با شتاب کافی رخ نمی دهد. باید سوپاپ ها را طوری تنظیم کنید که جرقه به اندازه کافی قوی باشد تا خودرو هنگام استارت زدن دچار مشکل گاز نشود.

شیر فلکه

9. فشرده سازی کم سیلندر

اگر تمام قطعات خودروی شما سالم و موتور به اندازه کافی قدرتمند است اما باز هم نمی توانید سربالایی را طی کنید، بهتر است تراکم سیلندرهای خودرو را افزایش دهید. این افزایش تراکم می تواند به ماشین شما قدرت کافی برای بالا رفتن از یک تپه بدهد.

10. شرایط محیطی

دمای هوای ورودی به خودرو بالاتر از دمای معمولی است در چنین شرایطی سرنشین مجبور است سیستم تهویه هوا را روشن کند. با روشن بودن سیستم تهویه مطبوع، موتور دچار استرس مضاعف می شود و در نتیجه قدرت خودرو از دست می رود و در بالا رفتن از تپه ها دچار مشکل می شود.

اخرین حرف

معمولاً خودرو به دلیل قدرت کم موتور و مشکلات فنی برای پایین آمدن دچار مشکل می شود. در این مقاله مشکلاتی که می تواند باعث کاهش قدرت خودرو شود را توضیح داده ایم. با بررسی این موارد و اصلاح مشکلات فعلی، احتمالاً خودروی شما مشکلی برای حرکت به سمت بالا نخواهد داشت. به عنوان کلام پایانی توصیه می شود در صورت بالا نرفتن خودرو، پدال گاز را فشار ندهید. زیرا این کار نه تنها هیچ حرکتی ایجاد نمی کند، بلکه می تواند به موتور خودروی شما آسیب برساند.