همانطور که از نام آن پیداست خانه های چوبی ساختمان هایی از چوب هستند و به دلیل تفاوت با سایر ساختمان ها بسیار جذاب و محبوب هستند. بی نظیر است و طرفداران زیادی دارد. این نوع ساختمان از ایمنی بالایی برخوردار بوده و در ساخت آن از مصالح مرغوب استفاده شده است. زندگی در یک خانه چوبی بسیار راحت است. بنابراین بسیاری از افراد علاقه مند به خرید چنین مسکنی هستند. با ما باشید تا در مورد ساخت کلبه چوبی بیشتر به شما بگوییم.

خانه چوبی چیست؟

ویژگی های خانه های چوبی

یکی از ویژگی هایی که در استفاده از سازه های چوبی در طراحی ویلا  باید به آن توجه کرد، آب و هوای منطقه ای است که در آن زندگی می کنید، زیرا بسیاری از این سازه ها مانند خانه های چوبی در جنگل این سمت ساخته شده اند. خانه های چوبی مناسب افرادی است که می خواهند زندگی کنند و از طبیعت لذت ببرند، امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مصالح عالی و مدرن برای ساخت خانه ها و خانه های چوبی بسیاری استفاده می شود. و نکته اصلی برای آنها چوب درختانی است که در مناطق سردسیر رشد می کنند و آن درختان مرغوب و بادوام هستند، یکی از بخش های مهم سازه های چوبی است که می توان گفت مقاومت بالا در برابر شرایط بد. به خصوص زلزله بنابراین می توان گفت که ساختمان های چوبی دارای مقاومت و دوام بالایی هستند همانطور که می دانید چوب انواع مختلفی دارد البته نوع چوبی که مناسب آب و هوا باشد مقاومت سازه های چوبی شما را افزایش می دهد و شما باید آن را انتخاب کند نوع چوب مورد استفاده برای ساخت سازه های چوبی با توجه به شرایط آب و هوایی.

چوب مناسب برای ساخت خانه های چوبی

معمولاً برای ساخت خانه های چوبی از کنده های با ضخامت 15 تا 35 سانتی متر استفاده می شود، روش استفاده از کنده ها به این صورت است که می توان آنها را به شکل گرد با یا بدون پوست درخت استفاده کرد. از تیرهای چوبی کردی برای نمای ساختمان، طراحی داخلی و خارجی و ... استفاده می شود و اغلب از چوب در پارتیشن های داخلی استفاده می شود، همچنین باید بدانید که از کاج و صنوبر برای ساخت خانه های چوبی و ... استفاده می شود. قیمت مناسب و دارای خواص کشسانی است.

خانه چوبی چیست؟

مراحل ساخت خانه های چوبی

پروانه ساختمانی بگیرید

برای ساخت هر ساختمانی ابتدا باید پروانه ساختمانی گرفته شود و برای ساخت خانه چوبی بر اساس اصول صحیح باید مجوز لازم را اخذ کرد و پس از اخذ پروانه ساختمانی لازم است. در واقع آب برق گاز مجوزهای تلفنی باید درخواست شود.

طراحی کارت

برای اینکه یک خانه چوبی مانند سایر انواع ساختمان ها به صورت بهینه ساخته شود، باید پلان آن را طراحی کرد. در واقع خانه های چوبی دارای طراحی و چیدمان اولیه و همچنین معماری استاندارد هستند.

استاندارد سازی

پس از طراحی و تصویب نقشه ساختمان که یکی از مهمترین مراحل شروع ساخت سازه چوبی می باشد، باید کیفیت فاز ساخت، محاسبات مربوط به ساخت سازه و ... انجام شود.

پایه ای

پس از اخذ مجوز و ترسیم نقشه، لازم است مانند سایر مصالح، برای چنین ساختمانی پی ریزی شود.

چارچوب و مبانی کلی را ایجاد کنید

قاب پایه از چوب خاصی استفاده می کند که در نهایت منجر به عایق بندی بهتر و پایداری سازه می شود.

تولید

یکی دیگر از مراحل مهم در ساخت چوب، تولید الوار و تهیه الوار یا الوار مورد استفاده برای ساخت سازه است. الوار مورد نظر باید به کارخانه چوب بری منتقل شود تا کاملاً خشک شود و عملیات حرارتی شود. خاصیت ضد آب دارد و مقاومت در برابر رطوبت زیاد و باران شدید و همچنین عدم پوسیدگی و تغییر رنگ از دیگر مزایای چوب فرآوری شده در ساخت سازه های چوبی است.

ساخت و نصب

در این مرحله از چوب آماده شده طبق نقشه انتخاب شده در کنار سایر اجزایی که در ساخت استفاده می شود استفاده می شود.