سفر در تابستان گزينه اي است که بيشتر خانواده هاي ايراني براي گذراندن اوقات فراغت از آن استفاده مي کنند. اما گرماي بيش از حد در تابستان باعث شده است که انتخاب مقصد را دشوار سازد. به همين دليل توصيه مي کنيم در تابستان به شهرهاي سردسير ايران سفر کنيد. البته به دليل تقاضاي بالا براي سفر، معمولا هزينه بليط هواپيما به اين شهرها زياد بوده که بهتر است از تکنيک هاي خريد بليط ارزان استفاده کنيد تا بتوانيد بليط هواپيما ارزان خريداري نماييد.

سفر به اردبيل در تابستان

شهر اردبيل در ميان دشتي با همين نام در ارتفاع 1500 متري از سطح دريا و در ميان کوه‌هاي باغرو ( تالش ) و سبلان در شمال غرب فلات ايران جاي گرفته و داراي زمستان‌هاي سرد و تابستان‌هاي معتدل است

بارندگي نيز در تمام فصول وجود دارد ، ولي شدت آن در بهار و پاييز بيشتر است . داراي زمستان‌ هاي بسيار سرد و تابستان‌ هاي معتدل است. متوسط درجه حرارت آن در حدود هفت درجه سانتي‌ گراد است. وجود کوهستان‌ هاي سبلان ، طالش و بزغوش ، تاثير بخار هاي درياي خزر و باد هاي سرد شمالي و وجود جنگل‌ هاي شمال و شرق آن در ميزان بارندگي و نوسان دماي شهرستان اردبيل بسيار مؤثر است.

اردبيل

سفر به اروميه در تابستان

با داشتن موقعيت ممتاز جغرافيايي در 20 کيلومتري درياچه اروميه قرار دارد. ارتفاع اروميه 1332 متر از آب‌ هاي آزاد است. اروميه در دشت اروميه واقع شده است که ارتفاعاتي چون کوه سير ، کوه قيزقلعه ، کوه جهودها ، کوه چهل مر شهيدان ، کوه ماه، کوه علي پنجه سي و کوه علي ايمان آن را احاطه کرده‌اند. در واقع اروميه بين درياچه اروميه و ديواره کوه‌ هاي غرب استان واقع شده است.

سفر به ماسوله گيلان در تابستان

  رشته کوه‌ هاي سرسبز با وسعتي معادل 100 هکتار در مختصات جغرافيايي 48  درجه ، 59 دقيقه طول شرقي و 37 درجه ، 9 دقيقه عرض شمالي قرار دارد , و محدوده آن از سمت شمال به شهرستان ماسال ، از سمت جنوب به طارم عليا ، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال مي‌ رسد.

محدوده مرکزي ماسوله از سه جهت شمال ، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر درهاي زيبا مشرف است ارتفاع آن از سطح درياهاي آزاد برابر با 1050 متر است آب و هواي ماسوله کوهستاني، با تابستان هاي خنک و زمستان هاي سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشيده از جنگل است و راه اصلي ارتباطي آن ، جاده ايست که به سمت فومن کشيده شده است.

گيلان

همدان در تابستان

  آب و هواي همدان مختلف و اوضاع جوي منطقه از لحاظ حداقل و حداکثر برودت و باران در فصول سال متغير است در نقاط کوهستاني سرد است و سرما تا ?? درجه زير صفر مي‌رسد. ميانگين دماي سالانه همدان 11.3 درجه ثبت شده‌ است. همچنين گرم‌ ترين دماي همدان  40 درجه و سردترين دماي آن 32.8 درجه ثبت شده‌ است.

از گردنه‌ هاي معروف اين کوه از گردنه زاغه بين همدان و ملاير، گردنه اسدآباد بين همدان و کرمانشاه و گردنه همه‌ کسي بين همدان و سنندج مي‌توان نام برد. به غير از کوه الوند، بين اين شهر و شهرستان زنجان کوه‌ هاي کم‌ ارتفاعي وجود دارند که عبارتند از: کوه چنگ الماس، کوه ارمني و کوه قره‌داغ. در شرق همدان کوه وفس و در شمال شرقي همدان سلسله جبال خرقان که خط‌الراس آن حد طبيعي بين همدان و قزوين است، قرار گرفته‌ است.

سفر به شهر کرد در فصل تابستان

در بخش شمالي رشته کوه زاگرس قرار گرفته‌ است. اين شهر با ارتفاع بين 2050 تا 2310 متر از سطح دريا، مرتفع‌ ترين شهر ايران است و به همين خاطر به بام ايران معروف است.

شهرکرد داراي اقليم نيمه مرطوب معتدل با تابستان‌ هاي معتدل و زمستان‌ هاي بسيار سرد است. ميانگين سالانه دماي هوا در شهرکرد 11.5 درجه سانتيگراد مي‌باشد. در طول 30 سال گذشته حداقل مطلق دما و حداکثر مطلق دماي ثبت شده در شهرکرد به ترتيب 32 درجه سانتيگراد زير صفر و 42 درجه سانتيگراد بوده‌ است. سرد ترين و گرم‌ ترين ماه‌ هاي شهرکرد به ترتيب دي و مرداد مي‌باشد. اگر چه در زمستان ميزان رطوبت متوسط تا بالا است،

فيروزکوه تهران

  اين شهرستان داراي زمستان سرد و تابستان معتدل و خنک مي‌باشد. تعداد روزهاي يخبندان 174 روز مي‌ باشد. فيروزکوه داراي جاذبه‌ هاي گردشگري فراواني مي‌ باشد که به خاطر برودت و سردي هوا ، بيشتر در فصل‌ هاي گرم سال، مردم تهران و شهر هاي اطراف فيروزکوه براي تفريح و بازديد از آثار تاريخي ، به اين منطقه سفر مي‌کنند. به عنوان نمونه مي‌ توان از تنگه واشي که داراي نقش برجسته‌اي بجا مانده از دوره قاجار است نام برد.

سفر به آلاشت در مازندران

آلاشت در ارتفاع 1900 متري سطح دريا قرار گرفته‌ است، دماي اين شهر بين 7.5  تا 10 درجه سانتي‌گراد . آلاشت داراي حيات وحش حفاظت شده است که مي‌تواند درختان سياه ريشه مانند گردو، فندوق و گيلاس را در خود پرورش دهد.

الاشت

سفر به بجنورد

شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالي , در جنوب رشته‌ کوه کپه‌ داغ و شرق رشته‌ کوه آلاداغ و شمال رشته‌ کوه البرز واقع شده‌ است.ارتفاع بجنورد از سطح دريا 1070 متر و فاصله آن تا تهران 821  کيلومتر مي‌ باشد. آب و هواي بجنورد بطور کلي معتدل کوهستاني مي‌باشد از اين‌ رو تابستان‌ هاي بجنورد آب و هواي نسبتا ملايم و زمستان‌ هايش سرد زمستاني مي‌باشد.

سفر به جهان نما در گلستان

جهان نما، دهکده اي است ييلاقي در استان گلستان ، چون اقامت در اين منطقه ارتباط و تعامل انسان با طبيعت را به بيشترين حد ممکن مي‏رساند.روستاي جهان‏ نما به دليل موقعيت طبيعي ، اقليم ويژه و همچنين استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏ نما، مناظر و جلوه‏هاي منحصر به فردي دارد.

چشم‏ انداز ارتفاعات، چشمه‏ ها، رودخانه‏ ها و جنگل‏ها به خصوص در 3 فصل . ارتفاعات اطراف روستا با قلل مرتفع و پوشش گياهي و جانوري متنوع از جاذبه‏ هاي منحصر به فرد آن به شمار مي‏ آيند.دهکده جهان نما جايي درست در دامنه کوه جهان نما که 3 هزار و 86 متر از سطح دريا ارتفاع دارد، واقع شده و اين به معني آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهد بود.

سفري تاريخي به کندوان تبريز

روستاي کندوان در دامنه سر سبز سلطان داغي در 18 کيلومتري جنوب اسکو و 62 کيلومتري جنوب غربي تبريز قرار دارد. کندوان روستايي است بنا شده در صخره و تنها سازه اين دهکده را سنگ‌ ها تشکيل مي دهند. خانه ها هرمي شکل هستند و براي دام ها نيز حفره هايي در سنگ ها بنا شده است.