فشارسنج های مکانیکی که امروزه استفاده می شوند عبارتند از لوله بوردون، عنصر کپسول و دیافراگم. این نوع فشار سنج ها دارای طراحی های مختلف، دقت اندازه گیری متفاوت و کاربردهای متفاوتی هستند.

انواع فشارسنج ها در مکان های زیادی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای متفاوتی دارند. هنگام انتخاب یک مانومتر، باید به ویژگی های منحصر به فرد آن و سازگاری با نصب برنامه ریزی شده توجه کنید. موارد دیگری که در هنگام خرید گیج باید در نظر گرفت واحدهای فشار نمایش داده شده توسط دستگاه، محدوده فشار مورد نظر و دقت است.تکنیک فشارسنج

گیج فشاری که می تواند تا 10 بار و کلاس دقت 3 را بخواند، می تواند 3% انحراف داشته باشد، یعنی 0.03 فشار واقعی. هر چه انحراف فشار بیشتر مورد نیاز باشد، یعنی دقت و حساسیت اندازه‌گیری فشار در پروژه مورد نظر برای شما مهم باشد، انحراف فشار کمتری می‌خواهید.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت سازگاری رسانه مایع است. ایمنی و دوام و لوازم جانبی مورد نیاز برای عملکرد بهینه از ملاحظات مهم هنگام خرید گیج فشار هستند. روش های مختلفی برای اندازه گیری فشار وجود دارد، اما رایج ترین آنها استفاده از مانومتر اندرویدی یا مکانیکی است. این روش علاوه بر موثر بودن، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و در طول دهه ها پیشرفت های عمده ای را به خود دیده است.

یک فشارسنج مکانیکی از قطعات فلزی استفاده می کند که فشار را تحمل می کنند تا میزان فشار را اندازه گیری کنند. این میله فلزی می تواند هر شکلی باشد، اما عملکرد آن خم شدن زمانی است که اختلاف فشار را تجربه می کند. هنگامی که ماده کرنش سنج انعطاف پذیری نشان می دهد، مختل می شود و حرکت آن ثبت می شود. این تغییر به صورت چرخشی در نشانگر تغییر فشار گیج نشان داده می شود. امروزه سه نوع اصلی از کنتورهای الکترونیکی/مکانیکی استفاده می شود.توضیح دو مانومتر مکانیکی

فشارسنج های مکانیکی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از لوله بوردون، عنصر کپسول و دیافراگم. این نوع فشار سنج ها دارای طراحی های متفاوت، دقت اندازه گیری متفاوت و کاربردهای منحصر به فردی هستند. در ادامه به دو مورد از آنها خواهیم پرداخت.گیج فشار دیافراگم مکانیکی ABB

گیج های فشار دیافراگمی ABB از حرکت یک دیافراگم انعطاف پذیر بین دو محیط برای اندازه گیری فشار استفاده می کنند. دیافراگم گیج فشار ABB می تواند فلزی یا سرامیکی باشد. این غشاء بین دو اتمسفر یا خلاء قرار می گیرد که فشار را کاملاً می بندد. با افزایش فشار، دیافراگم گیج فشار ABB خم می شود، این جابجایی باعث می شود که سوزن گیج روی سطح قرائت فشارسنج حرکت کند.

گیج های فشار دیافراگمی ABB معمولا برای مایعات خورنده و مایعات با ویسکوزیته بالا استفاده می شود. محدوده اندازه گیری بین 0 تا 25 میلی بار و بین 0 تا 25 بار متغیر است و دارای کلاس دقت 0.6 تا 2.5 است.گیج فشار کپسول ویکا

گیج های فشار کپسولی مانند فشارسنج کپسولی ویکا برای اندازه گیری فشار هوا و گازهای خشک کننده در فشارهای معمولی پایین استفاده می شود. این عرض دارای دو غشای دایره‌ای است که انتهای بیرونی آن‌ها به یکدیگر متصل هستند، بین آن‌ها دیافراگمی با دهانه‌ای در وسط قرار دارد که به محیط سیال اجازه ورود می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر به این سایت بروید.

هنگامی که بین دو محیط داخلی و خارجی سیال اختلاف فشار وجود دارد، محفظه مانومتر تغییر حجم می دهد و منبسط یا منقبض می شود و باعث ایجاد مقداری جابجایی می شود و امکان اندازه گیری تغییرات فشار را فراهم می کند.

گیج‌های فشار کپسولی ویکا در سیستم‌های بادی فشار پایین، پمپ‌های خلاء، شیرهای تنفسی و کنترل‌ها و فیلترهای فشار بیش از حد استفاده می‌شوند. آنها مقادیر فشار را از 0 تا 1 میلی‌بار تا 0 تا 600 میلی‌بار اندازه‌گیری می‌کنند. کلاس دقت فشار سنج کپسولی "ویکا" 0.1-2.5 می باشد.فشار سنج Vega

VEGA تولید کننده پیشرو حسگر در جهان برای ابزار دقیق فرآیند است که متخصص در فناوری اندازه گیری فشار و سطح (سوئیچینگ) برای طیف گسترده ای از کاربردها است. برای بیش از 50 سال، VEGA راه‌حل‌ها و ابزارهای اندازه‌گیری فرآیند، از جمله فشارسنج‌های Vega را برای صنایع شیمیایی، دارویی، مواد غذایی، نوشیدنی، کاغذ، معدن، آب، نیرو و نفت/گاز ارائه می‌دهد.

گیج‌های فشار مانند فشارسنج‌های Vega اندازه‌گیری دقیق سطح، حجم، چگالی و گاز، بخار و جریان مایع را فراهم می‌کنند. فشارسنج های Vega با استفاده از سلول های اندازه گیری سرامیکی خازنی CERTEC و سلول های اندازه گیری METEC، خوانش دقیق و قابل اعتماد را برای صنایع فرآیندی و مناطق خطرناک تضمین می کنند.سنسورهای وگا

محصولات سطح و فشار VEGA را می توان به عنوان سنسورهای سطح و فشار (از جمله مانومتر Vega) برای اندازه گیری فرآیند قابل اعتماد طبقه بندی کرد. اندازه گیری های دقیق توسط فناوری های VEGA زیر برای برآوردن نیازهای دقیق هر برنامه ارائه می شود:

• امواج اولتراسونیک رادار.

• موج هدایت شده،

• خازنی،

• اراده،

• هیدرواستاتیک و

• نوع تنظیم ارتعاش.

http://www.aftabir.com/reportages/view/4436/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%AF%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1
فشار سنج ifm

فشارسنج IFM PI2789 دارای محافظ IP67 / IP68 / IP69K با طراحی بهداشتی و پوشش جلویی با خلوص بالا و سلول اندازه گیری سرامیکی مقاوم در برابر درجه حرارت بالا است. این واحد دارای دو خروجی تبدیل قابل برنامه ریزی یا یک خروجی آنالوگ می باشد.

ویژگی ها و مزایای مانومتر ifm

• اتصال IO-Link فشار سنج ifm

• نقاط انجماد و تنظیم مجدد

• تجسم حالت های تغییر با LED های به وضوح قابل مشاهده

• زمان کاهش سیگنال، تاخیر خروجی و تاخیر خاموش شدن

• حفاظت مانومتر Ifm در برابر اضافه بار زیاد.

• عنصر اندازه گیری سرامیکی بسیار پایدار در برابر فشار شدید مقاومت می کند

• رانش یا رانش کم صفر به دلیل پیری، فشار بیش از حد یا دما