یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) یک سیستم مبتنی بر ریزپردازنده است که از حافظه قابل برنامه ریزی برای ذخیره دستورالعمل ها و انجام عملکردهایی مانند منطق، ترتیب بندی، زمان بندی، شمارش و حساب برای کنترل ماشین ها و فرآیندها استفاده می کند. در ادامه به بررسی سه نوع PLC می پردازیم.زیمنس PLC

ویژگی های زیمنس PLC

آنها در برابر محیط های صنعتی مانند گرما، رطوبت، ضربه های مکانیکی و ارتعاشات مقاوم هستند.

رابط ورودی و خروجی در کنترلر است

برنامه نویسی PLC زیمنس آسان است

PLC دارای منطق و کنترل PID است.

یک PLC دائماً از طریق برنامه خود در حال اجرا است، بنابراین سیگنال های ورودی را به روز می کند، هر یک از این چرخه ها یک چرخه نامیده می شود.زیمنس PLC دارای دو روش پیکربندی است:

به روز رسانی مداوم

به روز رسانی جلسه

به روز رسانی مداوم PLC زیمنس

CPU کانال های ورودی PLC زیمنس را طبق دستورالعمل های برنامه اسکن می کند. هر ورودی به صورت جداگانه بررسی می شود (زمان تاخیر 3 میلی ثانیه). خروجی قفل است تا وضعیت خود را تا رفرش بعدی حفظ کند. این محصول در برخی تجهیزات صنعتی مانند تجهیزات ساخت پلاستیک کاربرد دارد.I/O کپی انبوه: با فرآیندهای زیر کار می کند:

تمام رکوردهای اسکن شده و کپی در RAM

تمام دستورالعمل های برنامه را به صورت متوالی واکشی، رمزگشایی و اجرا کنید، دستورالعمل های خروجی را در RAM کپی کنید.

پس از اجرای برنامه، CPU وظایف تشخیصی و گزارش دهی را انجام می دهد

برای به روز رسانی همه نتایج تکرار کنید

ارتقاء انبوه یا نردبان زیمنس PLCرایج ترین فرمت برنامه نویسی مورد استفاده برای PLC ها، فرمت زیمنس Mass PLC است. هر تابع برنامه به عنوان یک پله در نردبان تعریف می شود.

بنابراین نردبان می تواند تعیین کند که وضعیت کلیدهای A و B بررسی شده است و اگر هر دو A و B بسته باشند، شیر برقی خروجی را فعال می کند.دنباله PLC زیمنس هنگام اجرای برنامه:

ورودی پله برنامه نردبان را بررسی کنید

عملیات منطقی مربوط به آن ورودی ها را حل کنید

خروجی آن مرحله را بازیابی کنید

به پله های بعدی، 1، 2، 3... و به همین ترتیب تا پایان برنامه حرکت کنید و هر پله را روی نردبان اسکن کنید.

سپس PLC زیمنس به ابتدای برنامه باز می گردد و دوباره شروع می شود.

نمودار نردبانی شامل دو خط عمودی است که نشان دهنده هادی های الکتریکی است. طرح ها (مراحل) با خطوط افقی متصل می شوند


دلتا plc

عملیات انجام شده بر روی پردازشگر داده و دلتا PLC عبارتند از:

انتقال اطلاعات

مقایسه حجم داده ها

عملیات حسابی

تبدیل بین سیستم های عددی

دستور داده به آدرس حافظه نیاز دارد. بنابراین از ثبات های داده برای ذخیره کلمات باینری (8 یا 16 بیتی) و دریافت آدرس هایی مانند اطلاعات D0، D1، D2 استفاده می شود.دلتا PLC چگونه کار می کند؟

PLC دلتا را می توان به عنوان یک کامپیوتر صنعتی کوچک با اجزای مدولار که برای کنترل خودکار فرآیندها طراحی شده اند توصیف کرد. PLC تقریباً تمام صنایع مدرن را کنترل می کند. دلتا PLC دارای اجزای بسیاری است. با این حال، اکثر آنها را می توان به سه دسته زیر طبقه بندی کرد.

CPU

ورودی

خروجی هاPLC های دلتا کامپیوترهای پیچیده و قدرتمندی هستند. با این حال، عملکرد دلتا PLC را می توان با کلمات ساده توصیف کرد. یک PLC دلتا ورودی ها را می گیرد، منطق را روی ورودی های CPU انجام می دهد و سپس بر اساس آن منطق، خروجی ها را روشن یا خاموش می کند. بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد، اما در حال حاضر، به این شکل فکر کنید:

CPU وضعیت PLC دلتا را کنترل می کند (به عنوان مثال سوئیچ ها، سنسورهای مجاورت، سوپاپ ها 40٪ باز و غیره)

CPU اطلاعات را از ورودی های Delta PLC دریافت می کند، منطق را روی ورودی ها انجام می دهد.

CPU منطق خروجی ها (مانند خاموش کردن موتور، باز کردن سوپاپ و غیره) را اجرا می کند.PLK ضربه زد

PLC PLC یک کامپیوتر صنعتی کوچک با اجزای مدولار است که برای خودکارسازی فرآیندهای مدیریت فردی طراحی شده است. PLC فاتاک معمولاً برای کنترل انواع موتور، پمپ، فن، قطع کننده مدار و سایر ماشین آلات در کارخانه های صنعتی استفاده می شود.

سازندگان ماشین آلات همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه تجهیزاتی هستند که به مشتریان خود ارائه می دهند. وقتی نرم‌افزار PLC اختصاصی معرفی می‌شود، تولیدکنندگان معمولاً باید مجوزهای مربوط به هر تجهیزات را بپردازند و هزینه ماشین‌ها را افزایش می‌دهند. خوشبختانه، برنامه های جایگزینی در دسترس هستند که هزینه کمتری نسبت به برنامه های اختصاصی مشابه دارند.

برنامه های جایگزینی به شرکت هایی مانند ماشین های سفارشی کمک می کند تا هزینه های تولید را تا حد امکان پایین نگه دارند. این شرکت تجهیزات تست سفارشی پیشرفته را برای سازندگان قطعات خودرو و صنعتی طراحی و تولید می کند. از آنجایی که ماشین‌های آن سیستم‌های چرخشی هستند، شامل همه چیزهایی است که کاربران نیاز دارند، از جمله HMI‌های متناسب با نیازهای کاربردی خاص.

علاوه بر این، در گذشته، بسیاری از توسعه دهندگان از DDE برای ارتباط نرم افزار HMI با درایورهای دستگاه خود استفاده می کردند. کنترلر دستگاه متصل به PLC به عنوان یک برنامه جداگانه به نام سرور DDE اجرا می شود. نرم افزار HMI یک برنامه سرویس گیرنده DDE جداگانه است که داده ها را از سرور بازیابی می کند. اما به دلیل مشکلاتی که دارد PLC هایی مثل فاتک پی ال ​​سی بهتر هستند.
 

بیشتر بخوانید:https://www.gostaresh.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-40/290473-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%81-%D9%BE%DB%8C-%D8%A7%D9%84-%D8%B3%DB%8C?pr=1