برخلاف تصور رایج، ارتودنسی تک دندانی می تواند بیشتر از زیبایی لبخند شما باشد. به نظر می رسد ارتودنسی تک دندانی زمانی کاملاً منطقی باشد که دندان کج یکی از دندان های جلو باشد. با این حال، ممکن است فکر کنید که ارتودنسی تک دندانی برای دندان های پشتی که دیده نمی شوند ضروری نیست. اما در واقعیت اینطور نیست. این مقاله به بررسی ارتودنسی تک دندانی، تکنیک های ارتودنسی تک دندانی و عوامل هزینه ارتودنسی تک دندانی می پردازد. اگر برای یکی از دندان های خود ارتودنسی می خواهید با ما همراه باشید.آیا ارتودنسی برای دندان امکان پذیر است؟

این سوالی است که بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب های ارتودنسی می پرسند. پاسخ به این سوال مثبت است. اما یک نکته مهم در صاف کردن یک دندان کج وجود دارد.

آیا اکثر افرادی که فقط یک دندان جلو دارند، مانند دندان در پشت فک یا دندان جلو، فکر نمی کنند که گاز گرفتن یک دندان به این معنی است که مجبور نیستند به دندان دیگر فشار وارد کنند؟ . اما این یک سوء تفاهم است. مسواک زدن تنها به براکت ها و وسایل قابل جابجایی نیاز دارد تا فضایی برای دندان هایی ایجاد شود که به دلیل حرکت خفیف دندان های دیگر جابجا شده اند. بنابراین در این مورد توجه داشته باشید که بسته به اندازه فک و وضعیت دندان های کج می توان براکت را روی دندان های دیگر نیز نصب کرد.چرا باید ارتودنسی تک دندانی انجام شود؟

درمان ارتودنسی دندان نیش کج یا یک دندان جلویی به معنای لبخند کامل است. درمان ارتودنسی یک دندان و همراستایی آن با دندان های دیگر می تواند تاثیر زیادی بر اعتماد به نفس داشته باشد. بدون نادیده گرفتن مزایای زیبایی و اعتماد به نفس درمان ارتودنسی فردی، باید به نقش درمان ارتودنسی فردی در سلامت دندان نیز توجه داشت.

دندان های کج به دندان های مجاور فشار وارد می کند. این مشکل به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان های مجاور می شود. یک دندان کج به خودی خود استرس بیشتری نسبت به سایر دندان ها دارد و مستعد پوسیدگی است (زودتر از سایر دندان ها). ارتودنسی برای دندان های کج می تواند از کج نشان دادن فک جلوگیری کند.

جالب است بدانید که بی توجهی به ارتودنسی دندان بر موارد زیر تاثیر می گذارد:

غذا را بجوید

هضم

کلمات را درست بگویید

با در نظر گرفتن این شرایط، ارتودنسی دندان، جلو یا پشت فک بسیار مهم است. اگر شما هم در دهان خود دندان کجی دارید، توصیه می کنیم در اسرع وقت به دنبال ارتودنسی تک دندانی باشید.
 

 

دلایل ارتودنسی دندان چیست؟

بیماران مدام این سوال را می پرسند که اگر فقط یک دندان نامرتب باشد چرا باید ارتودنسی تک دندانی انجام شود؟ زیرا انحراف یا ناهماهنگی جزئی در یکی از دندان ها معایب و عوارض زیادی را به دنبال دارد. حال این عوارض به شرح زیر است:

اگر دندان در جای نامناسبی قرار گرفته باشد، باید هنگام غذا خوردن به شدت فشار دهد. بنابراین در کمترین زمان پیچیده خواهد شد.

به گفته این متخصص ارتودنسی، جدا شدن دندان ها به سایر دندان های خارجی فشار وارد می کند و باعث پوسیدگی آنها می شود.

اگر دندان ها نامرتب باشند و در یک راستا نباشند، روی فک فشار می آورند. بنابراین، حتی یک دندان کج می تواند به فک شما در هنگام غذا خوردن آسیب برساند.

ظاهر یکی از بارزترین دلایل نیاز به ارتودنسی تک دندانی است. زیرا اگر یکی از دندان های شما به خصوص دندان جلویی کج باشد، قطعا زیبایی لبخند شما را تهدید می کند.

معرفی روش های ارتودنسی برای یک دندان

از نظر تک دندانی می توان به سه روش ثابت، متحرک و لیزر درمانی اشاره کرد.

ارتودنسی ثابت:

اگر از این روش برای اصلاح ناهماهنگی یک دندان استفاده شود، بریس هایی روی همه دندان ها قرار می گیرد تا کل دندان حرکت کند.ارتودنسی متحرک:

یکی از روش های درمان اختلالات دندانی، ارتودنسی متحرک است. در این روش وسایل ارتودنسی برای مدت معینی که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود در دهان قرار می گیرند. در این روش مدت زمان درمان کمتر از زمان لازم برای ارتودنسی تمامی دندان ها می باشد. البته برای آشنایی بیشتر با ارتودنسی متحرک ادامه مطلب را بخوانید.

لیزر درمانی

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که از لیزر برای ترمیم انحرافات دندان استفاده می شود. متخصص در یک جلسه دندان های نامنظم را با لیزر بریده و صاف می کند.

از معایب این روش می توان به از بین رفتن مینای دندان و حساسیت به پوسیدگی دندان اشاره کرد.


ارتودنسی سگ

دندان های گوشه دهان نیش نامیده می شوند. این دندان ها تاثیر بسزایی بر سلامت دندان ها دارند. اکثر افراد از مشکل بیرون زدگی دندان نیش یا بیرون آمدن از قوس دندانی رنج می برند.

بسیاری از افراد کشیدن دندان نیش را به ارتودنسی ترجیح می دهند، در صورتی که این تصور اشتباهی است، زیرا همانطور که قبلا گفته شد، نیش نه تنها بر سلامتی، بلکه بر روی صورت و لب ها نیز تاثیر زیادی دارد. از دست دادن یا برداشتن دندان نیش باعث خالی شدن ناحیه لب، عمیق شدن خط لبخند و غیره می شود. از دست دادن زودهنگام دندان های شیری و عدم درمان به موقع می تواند منجر به کمبود فضا برای رشد نیش شود. در بیشتر موارد، اگر سگ فضای کافی برای رشد نداشته باشد، در مکانی متراکم تر و بالاتر از مکان طبیعی خود رشد می کند.
 

 

علاوه بر کمبود فضا، عوامل ژنتیکی را می توان از دیگر دلایل رشد بیش از حد دندان نیش نام برد. در این حالت نیش به سمت داخل فک بالا تغییر جهت می دهد و از آنجا رشد می کند. در برخی موارد در همان محل پنهان شده و فوران می کند، به همین دلیل در بیشتر موارد به نظر می رسد که بیماران تا بزرگسالی متوجه وجود دندان های پنهان در سقف دهان خود نمی شوند. در این صورت باید دندان خود را به متخصص ارتودنسی نشان دهید

اگر بتوان دندان نهفته را کشیده و در موقعیت صحیح قرار داد، پزشک درمان ارتودنسی دندان را آغاز می کند. پس از باز شدن فضای کافی و رشد نیش پنهان بیمار، جراحی برای آشکار شدن تاج دندان انجام می شود. از جمله عوامل موثر در موفقیت درمان بایت مخفی می توان به سن بیمار، ناحیه ضربه، زاویه ضربه، عمق ضربه و اندازه ناحیه دندانی اشاره کرد. البته برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله سایه های ارتودنسی را مطالعه کنید.

در صورتی که ریشه با ارتودنسی به درستی جا نمی گیرد و با استفاده از نیروی ارتودنسی احتمال آسیب به ریشه سایر دندان های مجاور وجود دارد، پزشک باید دندان نیش پنهان را با ارتودنسی خارج کرده و در صورت لزوم ایمپلنت قرار دهد. تنظیم کنید جاهای خالی ایجاد شده را پر کنیدارتودنسی دندان های خاکستری

ارتودنسی کج تک دندانی را نمی توان با ارتودنسی ثابت درمان کرد، زیرا ارتودنسی ثابت به منظور تراز کردن یک سری از دندان ها است. در بیشتر موارد، دندان های کج با استفاده از ارتودنسی متحرک و پلاک های متحرک اصلاح می شوند.


ارتودنسی روی دو دندان جلویی

برخی از دندان های جلویی نامنظم و خرگوشی شکل هستند. ارتودنسی خرگوش به راحتی قابل درمان نیست و نیاز به تجربه و تخصص دارد.

درست مانند ارتودنسی یک دندان کج، ارتودنسی دو دندان جلویی را نمی توان با ارتودنسی ثابت انجام داد زیرا این دو دندان را نمی توان با سیم کوتاه بین آنها ثابت کرد.ارتودنسی چند دندانی

اگر می خواهید از بریس های ثابت استفاده کنید و سیم بین دندان ها قرار دهید، چندین دندان مصنوعی منطقی است زیرا تعداد دندان های از دست رفته باید برای قرار دادن سیم بین آنها کافی باشد. در ارتودنسی دندانپزشک باید بهترین روش را انتخاب کند تا زمانی که دندان های ارتودنسی و دندان های غیر ارتودنسی در کنار هم هستند مراحل به اصطلاح پیش نیاید. در دندان های پیشرفته معمولاً دندان های قدامی وارد لگن می شوند و دندان های آسیاب خلفی وارد لگن نمی شوند.دو یا چهار دندان را مرتب کنید

بشقاب Inman یک چوب لباسی متحرک و فوق العاده است. صفحه Inman دارای نخ های نیکل-تیتانیوم فنری است که به آرامی به دو قوس همتراز در جهت مخالف نیرو وارد می کند و دندان ها را به موقعیت جدید خود هدایت می کند. این نیروهای ملایم در دامنه وسیعی از حرکت کار می کنند، به همین دلیل است که Inman Aligner خیلی سریع کار می کند. در عرض 12 تا 16 هفته می توانید نتایج و اثربخشی این بشقاب را مشاهده کنید. این بریس می تواند دو تا چهار دندان جلویی را هدف قرار داده و اصلاح کند. نوع صفحه باید هر بار فقط روی یک فک اعمال شود، زیرا ممکن است بیمار احساس کند که یک شی بسیار بزرگ در دهان خود دارد.

 

ارتودنسی دو دندان جلو

دو دندان جلویی برخی افراد نامنظم و به شکل خرگوش است درمان ارتودنسی دندان خرگوش آسان نیست و نیاز به تخصص و تجربه دارد. درست مانند صاف کردن دندان کج، صاف کردن دو دندان جلویی را نمی توان با استفاده از بریس های ثابت انجام داد زیرا این دو دندان را نمی توان با یک سیم کوتاه بین آنها صاف کرد.اهمیت ارتودنسی تک دندانی چیست؟

در برخی از کودکان یکی از دندان های جلویی بالا در وضعیت نامناسبی رشد می کند و پشت دندان های فک پایین قرار دارد. این عارضه یکی از درمان های اورژانسی ارتودنسی است و باید در اسرع وقت پس از تشخیص اصلاح شود.

زمانی که نیاز به ارتودنسی تک دندانی باشد، هرگونه پیگیری یا درمان تاخیری می تواند منجر به فرسایش لثه تحتانی و ساییدگی نامنظم فک بالا شود که می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری شود. برای بررسی نیاز به درمان ارتودنسی تک دندانی، بهتر است زمانیه کودک شما حدود 7 سال دارد و دارای دندان های دائمی است به کلینیک تخصصی ارتودنسی مراجعه کنید.هزینه دندان های کج چقدر است؟

هزینه پروتزهای تکی به اندازه هزینه سایر پروتزها ثابت نیست و تحت تاثیر عوامل متعددی است. هزینه پروتزهای تکی به برنامه درمانی فرد بستگی دارد. دندان های کج روی:

طول درمان (هرچه درمان پیچیده تر باشد، زمان و هزینه درمان بیشتر می شود.)

تجربه تخصصی

شهری که در آن زندگی می کند

نوع شخصیت های انتخاب شده

برخی از عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی دندان کج قابل کنترل هستند اما برخی دیگر به وضعیت دندان شما بستگی دارد.بهترین راه برای اطلاع از هزینه ارتودنسی دندان کج مراجعه به مطب یا کلینیک است. ارزش پزشکی دندان های شما را می توان پس از بررسی کامل وضعیت دندان های شما توسط دندانپزشک تعیین کرد.بررسی نکات مهم دندان های کج ارتودنسی

شاید فکر کنید که در ارتودنسی دندان کج فقط آن دندان هدف درمان است. اما باید بدانید که در ارتودنسی دندان، بریس های یک دندان تمام فضای دهان را اشغال می کنند. اما در ارتودنسی تک دندانی نیروی آنها به دندان های کج وارد می شود.

ارتودنسی فقط یک دندان دارد. دندان نیش باشد یا دندان های دیگر. از تکمیل درمان نباید غافل شد. به یاد داشته باشید که حتی دندان ها را می توان به حالت اولیه خود بازگرداند.

با وجود اینکه ارتودنسی تک دندانی برای هر دندان جداگانه انجام می شود، مدت درمان برای افراد مختلف بسته به میزان انحراف دندان، موقعیت دندان و وضعیت آن متفاوت خواهد بود.

اگر فکی که دندان کج در آن قرار دارد نیز نادرست باشد، متخصص می تواند درمان آن فک را در طی ارتودنسی تک دندانی شروع کند.
 

 

ادامه نوشته: https://drsheidaclinic.com/