صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال مکانی است که در آن مشتریان می توانند ارز دیجیتال خود را در ازای ارزهای فیات یا جفت ارز (مانند بیت کوین و اتریوم) خریداری و بفروشند. این صرافی ها معمولا به دو صورت فیزیکی یا آنلاین کار می کنند.

مبادله در لغت به معنای مبادله، مبادله و مبادله است. در ابتدا با ورود ارز دیجیتال به ایران، صرافی هایی که در این فضای مبادلاتی فعالیت می کردند؛ اما به مرور زمان این کلمه جای خود را به کلمه اکسچنج داد و به همین دلیل امروزه بیشتر این پلتفرم ها با نام اکسچنج شناخته می شوند.

راه اندازی اولین صرافی ارز دیجیتال در جهان

اولین صرافی ارز دیجیتال جهان در سال 2004 در استرالیا آغاز به کار کرد. به دلیل نداشتن مجوز رسمی برای فعالیت های ارزهای دیجیتال و اطلاعات بسیار اندک در مورد ارزهای دیجیتال، این صرافی در آن زمان مشتری جذب نکرد و خیلی سریع به فعالیت خود پایان داد.

دو سال بعد، بورس دیگری در آمریکا توسط دو نفر از روسیه و لهستان تأسیس شد. آنها در طول فعالیت خود توانستند حدود 30 میلیون دلار ارز دیجیتال خرید و فروش کنند. اما باز هم به دلیل نبود قوانین مشخص و دقیق در مورد ارزهای دیجیتال، سرویس امنیتی آمریکا فعالیت این صرافی را غیرقانونی دانسته و آن را مسدود کرد. علاوه بر این، صاحب صرافی دیجیتال به پنج سال زندان محکوم شد. با این حال، به مرور زمان این صرافی ها فعالیت خود را قانونی کردند. ایران همچنین قوانینی در مورد عملکرد صرافی های ارز دیجیتال دارد.

صرافی ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، صرافی ارز دیجیتال مکانی برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. به طور کلی نرخ و قیمت ارز دیجیتال در صرافی های ارز دیجیتال بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. به طوری که تقاضا زیاد است؛ همچنین ارزش ارز دیجیتال افزایش می یابد و بالعکس. البته این امر می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی مانند نوسانات بازار باشد. اما بزرگترین اثر تبادل است.

صرافی ارز دیجیتال می تواند ساختار فیزیکی یا آنلاین داشته باشد. یعنی علاوه بر سایت و انجام معاملات آفلاین و آنلاین، مکان ویژه ای را برای خرید حضوری و فروش با مشتریان ارائه می دهد. اما رایج ترین روشی که برای این تبادل استفاده می شود، روش اینترنتی است.

علاوه بر این، آنها می توانند عملکرد و امکانات را در اختیار کاربران قرار دهند. با یکدیگر متفاوت باشند تعداد زیادی از این صرافی های ارز دیجیتال فقط سفارش خرید و فروش را ترتیب می دهند و به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان عمل می کنند و از تراکنش بین آنها سود دریافت می کنند. این صرافی ها برای ارزهایی که در وب سایت خود پشتیبانی می کنند کیف پول در نظر می گیرند تا کاربران بتوانند از این طریق ارز دیجیتال خود را برای تجارت وارد کنند یا در صورت نیاز آن را برای تراکنش های بعدی نگه دارند.

اما انواع دیگری از صرافی های ارز دیجیتال وجود دارد که در آن کاربران مستقیماً با صاحب صرافی تراکنش می کنند. این صرافی ها عموماً به کاربرانی که در یک منطقه یا مکان خاص فعال هستند خدمات ارائه می دهند.

طبقه بندی صرافی های ارز دیجیتال

تبادل ارز دیجیتال به چند روش مختلف تقسیم می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

طبقه بندی صرافی ها و مشاوره خرید ارز دیجیتال بر اساس مخاطب

به طور کلی این مبادلات بر اساس مخاطبان به دسته های خصوصی، عمومی و منطقه ای تقسیم می شوند. عضویت کاربر در صرافی های خصوصی فقط با دعوت از صرافی انجام می شود. اما به طور کلی این صرافی ها به مشتریان در سراسر جهان خدمات ارائه می دهند. در نوع منطقه، فقط کاربرانی که در منطقه یا کشور خاصی قرار دارند حق عضویت در صرافی را دارند.

تفکیک صرافی های ارز دیجیتال بر اساس نوع تراکنش

در این نوع طبقه بندی، صرافی های ارز دیجیتال بر اساس نوع فعالیت تقسیم می شوند. به عنوان مثال، در برخی از صرافی ها، تنها با پرداخت ارز فیات می توانید ارز مورد نظر خود را خریداری کنید و بالعکس؛ و در برخی از آنها فقط می توانید ارز خود را با ارز دیگری مبادله کنید. در این میان، برخی صرافی ها وجود دارند که از دو روش فوق پشتیبانی می کنند.

طبقه بندی صرافی های ارز دیجیتال بر اساس نوع مالکیت کیف پول کاربر

این طبقه بندی رایج ترین نوع طبقه بندی صرافی های ارز دیجیتال است که در آن صرافی ها به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می شوند. در صرافی های متمرکز ارز دیجیتال، کاربران کلید خصوصی کیف پول خود را برای تضمین تراکنش ها به صرافی تحویل می دهند. در حال حاضر، این روش رایج ترین روشی است که صرافی های ارز دیجیتال برای تضمین تراکنش ها در پلتفرم خود از آن استفاده می کنند.

در یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX)، کلید خصوصی کیف پول تنها در اختیار کاربر است و امنیت تراکنش های انجام شده در صرافی توسط شخص ثالث مراقبت می شود، معمولا تراکنش های انجام شده در این صرافی ها از طریق انجام می شود. قراردادهای هوشمند بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز در میان کاربران خوشحال نیستند. همچنین، اگر کلید خصوصی آنها گم شود، دارایی های آنها غیرقابل بازیابی و برای همیشه در دست صاحبان آنهاست.
 

آیا صرافی ارز دیجیتال باید خودگردان باشد؟

مبادلات ارزهای دیجیتال می توانند مستقل باشند یا توسط سازمان های دولتی کنترل شوند. اگرچه این صرافی ها برای شروع فعالیت خود نیازمند تایید بانک مرکزی هستند. با این حال، آنها می توانند کاملاً مستقل عمل کنند. بنابراین می توانید تغییرات زیادی را در قیمت ارزهای رمزپایه مشاهده کنید که همگی به فعالیت مستقل این صرافی ها بستگی دارد.

صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران به‌عنوان استارت‌آپ فعالیت می‌کنند و با توجه به ماهیت نوپای این حوزه، فعالیت‌های آن‌ها هنوز به وضوح تعریف و تنظیم نشده است. برای پیگیری اخبار مرتبط با فعالیت مبادلات ارز دیجیتال در ایران می توانید به صفحه اخبار و وبلاگ مراجعه کنید.

چرا قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی های ارز دیجیتال متفاوت است؟

صرافی های ارز دیجیتال به طور مستقل و جداگانه عمل می کنند، قیمت فعلی ارز دیجیتال در داخل صرافی تعیین کننده عرضه و تقاضا، خرید و فروش است که در آنجا انجام می شود و قیمت جهانی هر ارز دیجیتال را با توجه به نتایج قیمت صرافی های مختلف تعیین می کند. ارز تعیین می شود. معمولا اختلاف قیمت بین این صرافی ها بسیار ناچیز است و زمانی که این اختلاف افزایش می یابد، جریان معامله گران به این صرافی تفاوت قیمت را متعادل می کند.

کدام صرافی های ارز دیجیتال اجازه عضویت بدون تایید را می دهند؟

احراز هویت یک روش مبادله ارز دیجیتال است که به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به ارائه هیچ مدرکی مبنی بر هویت خود عضو شوند و در نهایت به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

اگرچه روش بدون احراز هویت بسیار ناامن است، اما برخی از صرافی های ارز دیجیتال امکان ثبت نام بدون احراز هویت را در اختیار کاربران خود قرار داده اند. Exchange StormGain، KuCoin، BitMax و Bitfinex از جمله صرافی های تایید نشده ای هستند که می توانید بدون ارائه هیچ مدرک هویتی، از آنها برای ایجاد حساب کاربری استفاده کنید. اما باید در نظر داشته باشید که احراز هویت از هک کارت بانکی (حساب کاربری)، پولشویی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری در اجرای تراکنش های کاربران جلوگیری می کند. بنابراین، اگر به دنبال امنیت دارایی های خود هستید، بهتر است قبل از انجام معاملات خود، مراحل تأیید را تکمیل کنید.

بهترین صرافی ارز دیجیتال

برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال، شناخت بهترین صرافی ارز دیجیتال فعال در این زمینه بسیار مهم است. در بحث بعدی در مورد بهترین صرافی های ارز دیجیتال داخلی و خارجی صحبت خواهیم کرد.

صرافی بایننس

بایننس یکی از مشهورترین و قابل اعتمادترین صرافی های غیرمتمرکز در جهان است. این صرافی ارز دیجیتال در سال 2017 توسط چان پنگ ژائو تاسیس شد. صرافی بایننس به عنوان یک واسطه بین خریداران و فروشندگان عمل می کند. از این رو، خریداران و فروشندگان سفارش خرید و فروش را ثبت می کنند و این پلتفرم میانجی معامله بین آنهاست.

بایننس ارز دیجیتال خود را به نام بایننس کوین (BNB) دارد. با استفاده از این سکه، کاربران می توانند هزینه تراکنش های خود را کاهش دهند و کارمزد کمتری بپردازند.

بایننس در طول سال ها به دلیل امنیت، سابقه و شهرت خود به یکی از محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان تبدیل شده است. صرافی بایننس با تمام ویژگی های مثبتی که دارد برای کاربران ایرانی چندان مناسب نیست. زیرا این صرافی به دلیل محدودیت های مالی به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی دهد و حساب کاربری آنها را نیز مسدود می کند.

صرافی کوین بیس

یکی دیگر از صرافی های شناخته شده در زمینه ارز دیجیتال کوین بیس است. تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط این صرافی محدود است و بر چهار ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و لایت کوین تمرکز دارد. با یک رابط کاربری ساده و شهودی، این انتقال می تواند یک گزینه عالی برای کاربران تازه کار باشد.

صرافی ارز دیجیتال کوین بیس دو کار مجزا در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال انجام می دهد. این بدان معناست که علاوه بر خرید و فروش ارز دیجیتال به سایر کاربران، می توانید ارز دیجیتال را مستقیماً از کوین بیس خریداری کنید. هزینه های تراکنش در صرافی کوین بیس بر اساس حجم تراکنش متفاوت است.

صرافی ارز دیجیتال Bittrex

صرافی ارز دیجیتال Bittrex یکی دیگر از پلتفرم های محبوب در زمینه ارز دیجیتال است. این صرافی به کاربران امکان خرید و فروش بیش از ۲۵۰ ارز دیجیتال را می داد. Bittrex، مانند دیگر رقیب خود بایننس، به عنوان یک واسطه بین خریداران و فروشندگان عمل می کند. در این صرافی، کاربران فقط می توانند با ارز دیجیتال تراکنش کنند. این بدان معناست که نمی توان از ارز فیات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده کرد. کارمزد مبادله Bittrex برای تراکنش های کم ارزش 2.5 درصد ثابت شده است.

روزانه مبالغ هنگفتی در حوزه ارزهای دیجیتال در این صرافی آمریکایی انجام می‌شود، اما این صرافی مانند سایر پلتفرم‌ها، کاربران ایرانی را ممنوع کرده است.
 

صرافی همتاپای

صرافی ارز دیجیتال همتوپی یک پلتفرم آنلاین معاملات ارز دیجیتال است که به کاربران امکان خرید و فروش ارز دیجیتال به ریال را بدون نگرانی از تحریم های اقتصادی با دولت ایران می دهد. در این صرافی ارز دیجیتال، علاوه بر خرید و فروش مستقیم ارز دیجیتال، می توانید ارز دیجیتال خود را با سایر کاربران از طریق تالار معاملاتی بفروشید.

Hamtopi از بیت کوین، اتریوم، تتر، بیت کوین کش، لایت کوین، چین لینک و ترون پشتیبانی می کند و با ارائه کیف پول مبتنی بر بلاک چین به کاربران کمک می کند ارز دیجیتال خود را بهتر نگه دارند.

چگونه در صرافی های ارز دیجیتال بایننس ثبت نام کنیم؟

فرآیند ثبت نام در صرافی دیجیتال بسته به فرآیند تأیید ممکن است کمی متفاوت باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، نیازی به ارائه مدارک شناسایی برای صرافی های دیجیتال بدون احراز هویت نیست. بنابراین، اگر یک آدرس ایمیل فعال دارید، می توانید حساب خود را ایجاد کنید. اما برای صرافی هایی که کاربران باید مراحل تأیید را انجام دهند و مدارک شناسایی را در چندین مرحله ارائه دهند تا عضو شوند، این مراحل برای همه صرافی ها با تغییرات جزئی یکسان است. به عنوان مثال، نحوه ثبت نام برای ارز دیجیتال بایننس در زیر آمده است.

به خاطر داشته باشید که قبل از هر چیز، نباید از آدرس IP ایرانی برای ایجاد حساب بایننس استفاده کنید. همچنین به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، از کشوری غیر از آمریکا وصل شوید. زیرا در این صورت حساب کاربری شما مسدود خواهد شد. نرم افزار VPN به شما این امکان را می دهد که آدرس IP خود را تغییر دهید، بازاریابان حرفه ای یک سرور مجازی (VPS) را برای این منظور پیشنهاد می کنند که می تواند یک کامپیوتر در کشور دیگری باشد که کاربر می تواند از راه دور به آن متصل شود.

لینک Binance.com را در مرورگر خود جستجو کنید و وارد قسمت Sign Up در صفحه اول سایت شوید.

صفحه ثبت نام را تکمیل کنید و از یک آدرس ایمیل معتبر و فعال برای تایید هویت خود استفاده کنید. زیرا لینک تایید به ایمیل شما ارسال می شود.

اگر شخصی شما را با Binance معرفی کرد، می توانید کد شناسایی او را در قسمت Referral ID وارد کنید. این کاملا اختیاری است.اگر کد ارجاع را وارد کنید، بایننس صرافی کمیسیون تراکنش شما را به ارجاع دهنده تقسیم می کند.

پس از وارد کردن آدرس ایمیل، رمز عبور مورد نظر و تایید قوانین بایننس، برای ایجاد حساب کاربری خود باید بر روی دکمه Create Account کلیک کنید.

پس از تکمیل فرم ثبت نام، وب سایت پیامی به حساب ایمیل شما ارسال می کند که باید با تایید لینک موجود در این پیام، حساب خود را فعال کنید.

برای ورود به حساب کاربری خود باید روی دکمه ورود کلیک کنید.

حال در مراحل بعدی یک کیف پول برای خود بسازید و در نهایت برای شروع تراکنش ها باید آن را شارژ کنید.
 

آیا صرافی ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

تقریبا اکثر صرافی های بین المللی ارز دیجیتال به دلیل تحریم های اقتصادی به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی دهند. اگرچه بسیاری از معامله گران به نوعی قادر به غلبه بر این محدودیت ها هستند. اما این خطر مسدود کردن حساب‌های کاربری و دارایی‌های آنها را به همراه دارد.

در سال‌های گذشته و با توجه به استقبال روزافزون ارزهای دیجیتال، بسیاری از کارگران این حوزه برای رفع نیازهای کاربران ایرانی اقدام به ایجاد صرافی‌های داخلی ارزهای دیجیتال کرده‌اند. از آنجایی که کشور در حال حاضر قوانین مشخصی در رابطه با ارزهای دیجیتال ندارد، تردیدهای زیادی در مورد راه اندازی صرافی ارز دیجیتال وجود دارد. در این زمینه بانک مرکزی پیش نویس سیاست مبادلات ارز دیجیتال را ارائه کرده است. این پیش‌نویس مقرراتی را برای همه نهادهای مرتبط با عرضه اولیه سکه (ICO)، مبادلات ارزهای دیجیتال و سیستم‌های مرتبط، کیف پول‌های دیجیتال و استخراج مشخص می‌کند. در زیر به برخی از این اصول نگاه می کنیم؟

بانک مرکزی هیچ تضمینی در خصوص تایید اصالت ارزهای دیجیتال بیت ارز ارائه نمی‌کند و سازوکاری برای مدیریت و تثبیت قیمت این ارزها اجرا نمی‌کند.


ریسک ها و ریسک های ارائه شده توسط سرمایه گذاران در بازاریابی دیجیتال توسط سرمایه گذاران ثابت می شود.

اطمینان از عملکرد صحیح پلت فرم مبادلات ارز دیجیتال و امنیت آن بر عهده دارندگان صرافی ارز دیجیتال است.

صرافی های آنلاین باید با مقررات مبارزه با پولشویی و شناخت مشتری (KYC) مطابقت داشته باشند.

خرید و فروش ارز دیجیتال تنها در صورتی امکان پذیر است که هویت فرد تایید شود.

محدودیت های تبدیل ریال به ارزهای دیجیتال و بالعکس باید تابع قوانین و مقررات رایج ارزی کشور باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات بانک مرکزی، توصیه می کنیم به صفحه قوانین و مقررات مراجعه کنید.

پس از آشنایی با قوانین کشور در رابطه با صرافی ارزهای دیجیتال، اکنون باید یک سایت برای صرافی ارز دیجیتال خود ایجاد کرده و ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید. یک سایت صرافی امن دیجیتال علاوه بر جذابیت بصری و کاربر پسند بودن باید معیارهای زیر را نیز داشته باشد.

امنیت بالا، طراحی گرافیکی ساده و انحصاری، قابلیت درج وب سایت و نقشه شرکت، دسترسی آسان به وب سایت، درج سیستم گفتگو با مدیران سایت و فروشندگان، دانلود سریع و آسان اطلاعات در وب سایت، فشرده سازی محتوا برای بارگذاری سریع، اتصال سریع ساخت و تسهیل درگاه پرداخت الکترونیکی، امکان مدیریت بخش‌های مختلف، امکان احراز هویت کاربران، امکان تغییر اطلاعات کاربران، رسم نمودار بر اساس اطلاعات ارزهای دیجیتال و قیمت‌های روزانه، قیمت‌های روزانه ارزهای دیجیتال برای راه‌اندازی، تخصیص کیف پول به کاربران مختلف برای انجام هر تراکنش، از زبان های مختلف در سراسر جهان پشتیبانی می کند